КОЛАЧ ОД МЕД

4 јајца

1 шолја шеќер

1 шолја мед

½ шолја масло

3 шолји брашно

1 лажиче сол

2 лажички прашок за печиво

½ лажичка цимет

3 лажици црно сварено кафе (јако)

1 шолја топла вода

Пенесто се матат жолчките со шеќерот. Се додаваат маслото и медот и сето добро се изедначува. Постепено со мешање се додаваат брашното и зачините (сол, цимет) и изладеното кафе. На крајот се додава цврст снег од белките. Се става во подмачкан плех со масло и брашно и се пече околу 80 мин. на 180°С.