ПИТА ОД ПРАЗ И МЕЛЕНО МЕСО

SUNGATO

  • 300 г  мелено јунешко месо
  • 500 г праз
  • 2 главици кромид
  • 3 лажици остро брашно или презли
  • 4 јајца

Се варат празот и кромидот, се цедат и ситно се сечкаат. На масло се пропржува месото со сечканиот праз и кромид, се додаваат зачините (сол,црн пипер), се трга настрана и се остава да се олади. Потоа се додаваат острото брашно и јајцата. Смесата се меша и се става во долгнавест плех. Се премачкува со масло и се пече околу 30 мин. на 200°С.