РОЛАТ ОД ВАРЕНО ТЕСТО

TISHPISHTI

 • 500 мл масло
 • 250 мл вода
 • 1кг брашно
 • 2 печива
 • 20 лажици мелени ореви
 • 1 лажица какао
 • 100 г рендана чоколада

За шербетот:

 • 400 г шеќер
 • 400 мл вода
 • Сок од ½ лимон
 • 1 ванила

Водата и маслото да зовријат. Се додава брашното и постојано се меша. Се лади и се додаваат печивата. Тестото се дели на пет дела. Настрана се прави фил од мелените ореви, какаото и малку млака вода. И филот се дели на пет дела. Се зема еден дел од тестото, се прави како кора и се премачкува со еден дел од филот. Внимателно се свиткува во ролат. Истото се прави и со останатото тесто и филот. Ролатите се печат во подмачкан плех во загреана рерна на температура  180-200°С околу 30 мин. Откога ќе се испече, се попарува со шербетот. Се премачкуваат со стопена чоколада.

Напомена: Пред печење ролатот се сече на мали парчиња со дебелина колку еден прст.