news

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот 27.01.2021

По повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ден кога воедно е ослободен и концентрациониот логор Аушвиц,  се одржа онлајн  комеморативното одбележување во организација на Министерството за надворешни работи. На конференцијата свое обраќање имаа: Министерот за надворешни работи г-дин Бујар Османи, германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн, нерезидентниот амбасадор на државата Израел …

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот 27.01.2021 Read More »

Вечер ја палиме првата свеќа на ханукијата

Еврејската заедница вечер ќе ја запали првата свеќа на ханукијата за да го означи почетокот на Ханука, празникот на светлината и на чудото. Секој нареден ден се пали по уште една свеќа, заокружувајќи ги осумте дена на Ханука. Поради вонредните услови на пандемијата со Ковид-19 оваа година за прв пат по многу години заедницата нема …

Вечер ја палиме првата свеќа на ханукијата Read More »

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот со заеднички став во врска со улогата на Царството Бугарија во депортацијата на македонските Евреи во центарот за убивање Треблинка во март 1943 година

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија реагираа со заеднички став во врска со улогата на Царството Бугарија во депортацијата на македонските Евреи во центарот за убивање Треблинка во март 1943 година. Ставот беше испратен до медиумите и до меѓународната јавност. Ставот е пренесен во целост: Имајќи ги предвид константните и континуирани …

Еврејската заедница и Фондот на холокаустот со заеднички став во врска со улогата на Царството Бугарија во депортацијата на македонските Евреи во центарот за убивање Треблинка во март 1943 година Read More »

Директорот на КОВЗРГ Даријан Сотировски го честиташе празникот Ханука

По повод празникот Ханука, директорот на Комисијата за односи меѓу верските заедници и религиозните групи Даријан Сотировски упати телеграма со честитки до претседателот на заедницата Берта Романо-Николиќ и членовите. Тој упати топли и срдечни зборови по повод празникот на светлината и на чудото: „Пораката на Ханука е универзална, а таа е да ги чуваме и …

Директорот на КОВЗРГ Даријан Сотировски го честиташе празникот Ханука Read More »

Верските заедници испратија заеднички јавен апел

На 22 октомври 2020 година, верските заедници споменати во Уставот на Република Северна Македонија Македонската православна црква – Охридска ариепикопија, Исламската верска заедница, Католичката црква, Евангелско- методистичка црква и Еврејската заедница упатија јавен апел во врска со пандемијата со Ковид-19. „Ние ‒ Црквите и верските заедници испраќаме едногласен АПЕЛ до сите наши верници и до …

Верските заедници испратија заеднички јавен апел Read More »

Претседателот Стево Пендаровски го честиташе празникот Јом Кипур

По повод големиот еврејски празник Јом Кипур, денот на помирувањето, претседателот Стево Пендаровски упати честитка до членовите на Еврејската заедница. „Јом Кипур има уникатно место во еврејскиот календар. Една од клучните пораки на овој празник на покајанието, искупувањето и помирувањето е дека не е предоцна за да се сврти нова страница во животот, да се …

Претседателот Стево Пендаровски го честиташе празникот Јом Кипур Read More »

Европски ден на еврејската култура 2020: Еврејски патувања

Еврејската заедница во Република Северна Македонија на 24 септември 2020 година на платформата Zoom го одбележa Европскиот ден на еврејската култура. Оваа манифестација се одржува во 34 европски земји, а нашата заедница ја одбележa по 15. пат. Секоја година темата е различна, а ја поставува Европската асоцијација за зачувување и унапредување на еврејската култура и …

Европски ден на еврејската култура 2020: Еврејски патувања Read More »